Skip to main content

Przejazdy i przeprawy

  • Jedziemy busem

  • Przeprawiamy się przez Bałtyk…

  • …oraz przez kilka fiordów

  • Odbywamy rejsy po fiordzie…

  • …i po górskim jeziorze

Szlak  Przejazdy

Przejazdy drogowe (ok. 8700 km po drogach polskich, szwedzkich i norweskich) w trakcie wyprawy odbywają się busem.

Kierowcy oczywiście posiadają właściwe uprawnienia do przewozu osób i bardzo duże doświadczenie zdobyte w ramach profesjonalnej, uznanej firmy przewozowej z długimi tradycjami. Każdy z uczestników może zabrać ok. 30 kg bagażu odpowiednio zapakowanego (wg zaleceń).

Uczestników mieszkających między Śląskiem a zachodnim Pomorzem (na linii Czechowice-Dziedzice – Wrocław – Świebodzin – Świnoujście) staramy się zabrać niemal spod domów i tamże ich odwieźć. Dla innych – dostosowujemy się do możliwości dojazdu.

Szlak  Przeprawy

Podczas wyprawy odbywamy również dwie transgraniczne przeprawy morskie z Polski do Szwecji (i z powrotem) oraz siedem przepraw przez fiordy.

Przeprawy morskie trwają około 7-8 godzin (z Polski do Szwecji płyniemy w dzień, z powrotem – w nocy), a na promie w standardzie uczestnicy mają zapewnione miejsce w kabinach 4-osobowych (łóżka z pościelą, łazienka z prysznicem, WC). Na pokładzie są m.in. sklepy wolnocłowe, bary i restauracje oraz kasyno.

Przeprawy przez fiordy trwają od 10 do 25 minut, na niektórych promach dostępne są sklepy.

Szlak  Rejsy

Na wyprawie odbywamy również dwa rejsy (po Geirangerfjordzie i jeziorze Gjende), które nie są obowiązkowe. Rejsy trwają kilkadziesiąt minut.

Tak podróżujemy

Na VI wyprawę (2019) jechaliśmy wygodnym i nowoczesnym busem Mercedes Sprinter rok prod. 2016 długość 7,8 m (19+1+1 miejsc). Silnik auta ma pojemność 3000 cm³ (moc 191 KM 140 kW) – okna panoramiczne szyby przeciwsłoneczne przyciemniane 90%, firanki, nowoczesne wygodne fotele, fotele środkowe rozsuwane oparcia uchylane (do spania – w przypadku przejazdów noclegowych), odległość między siedzeniami 75 cm w tym prześwit na nogi ok. 22 cm (nieuchylone), siatki i rozkładane stoliki z tyłu oparć, uchwyty, podłokietniki (zewn.) duży bagażnik z tyłu plus półka nad siedzeniami na bagaż podręczny (wlot wys. ok. 15 cm) i miejsce pod fotelami (wys. ok. 25 cm), monitor (DVD) 19 cali, nagłośnienie, klimatyzacja, indywidualnie regulowane nawiew i oświetlenie, ogrzewanie postojowe. W przypadku zmiany busa – będzie to samochód o takich samych bądź zbliżonych parametrach, tej samej klasy.

Bus, którym jedziemy