Skip to main content

Program

  • W drogę…

  • …nad fiordy!

  • Cel – góry…

  • …i pustkowia

  • Surowa natura

  • Barwne mieściny

  • Lodowce

  • Kontrasty…

  • …i przestrzenie

  • Lazurowe jeziora

  • Urokliwe miasteczka

  • Niezapomniane widoki

  • Rozległe krajobrazy

  • Drogi w chmurach

  • Starówki z listy UNESCO

  • Punkty widokowe

  • Fascynujące formacje skalne

  • Lokalne osobliwości

  • Raj dla fotografa

  • Miasta nad fiordami

  • Dziewicze szlaki

Wyprawa trwa 24 dni (w tym dojazd i powrót do Polski). W samej Norwegii spędzamy prawie 21 dni.

UWAGA! Kolejność niektórych punktów programu może ulec zmianie. Godziny wyjazdów i przyjazdów mogą ulec zmianie. Program wraz ze szczegółowym opisem atrakcji i zwiedzanych miejsc dostępny jest tylko dla uczestników wyprawy.

Dzień 1

Przejazd przez Polskę

Wieczorem, w piątek (godz. 18) wyjazd z Czechowic-Dziedzic, nocny przejazd przez Polskę do Świnoujścia (i zbieranie uczestników po drodze).

Dzień 2

prom Świnoujście-Ystad, przejazd przez Szwecję

Poranny przyjazd do Świnoujścia, po południu (godz. 13) wjazd na prom morski i rejs przez Morze Bałtyckie do Szwecji – popołudnie na promie (kabiny, restauracje, sklepy wolnocłowe itd.). Przybicie (godz. 20:15) do Ystad (Skania, Szwecja), przejazd nocny przez Szwecję do Norwegii – po drodze 2-3 postoje.

Dzień 3

HALDEN Fredriksten Festning (1-2 h), OSLO (7 h), HEDDAL stavkirke, Seljord

Wczesne ranne przekroczenie granicy szwedzko-norweskiej w Svinesundzie i zwiedzanie fortecy Fredriksten w Halden (część otwarta, z zewnątrz i wewnątrz oraz przejścia podziemne, naziemne i punkty widokowe), przejazd do Oslo, spacer połączony ze zwiedzaniem (m.in. Park Vigelanda, budynek opery – z zewnątrz, główna ulica Karl Johans Gate, budynek parlamentu i zamek królewski – z zewnątrz, ratusz – wewnątrz, twierdza Akershus – wewnątrz), czas wolny w Aker Brygge, przejazd do Heddal (zwiedzanie największego w Norwegii kościółka stavkirke), przejazd do miejsca noclegowego położonego nad jeziorem, czas wolny i nocleg (przyjazd ok. 16).

Dzień 4

Telemark – Gaustatoppen, RJUKAN, Haukelifjell, Ryfylke

Rano wyjazd (godz. 6), przejazd pod Gaustatoppen (wejście i zejście piesze szlakiem, dla chętnych), przejazd do Mæl, krótki postój (przystań nad jeziorem Tinnsjå – trzecie pod względem głębokości w Europie – na dnie którego spoczywa prom SF „Hydro”, który wypłynął z tej przystani i został zatopiony przez norweskich komandosów SOE, gdy w lutym 1944 roku transportował 16 t ciężkiej wody), przejazd do Rjukanu, krótki postój w Vemork (budynek elektrowni przy byłych zakładach chemicznych Norsk Hydro, które były celem kilku akcji dywersyjnych alianckich komandosów w tzw. „bitwie o ciężką wodę” podczas II wojny światowej), przejazd malowniczymi drogami Haukeli i Ryfylke (w tym pierwsza w wyprawie przeprawa przez fiord) do miejsca noclegowego położonego nad fiordem, czas wolny i nocleg (przyjazd ok. 22).

Dzień 5

Lysefjord – Preikestolen

Rano (godz. 7) wyjazd, przejazd do Preikestolhytty pod Preikestolen (wejście i zejście piesze szlakiem, dla chętnych – alternatywnie odpoczynek na kempingu lub pod Preikestolen, gdzie dostępna jest kafeteria i sklepy z pamiątkami), po południu przejazd powrotny do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 15). W tym dniu godziny są orientacyjne – istnieje możliwość przesunięcia programu z uwagi na warunki pogodowe tak, aby mieć szansę na jak najlepsze widoki.

Dzień 6

Lysefjord – Kjerag

Rano (godz. 6) wyjazd, przejazd w okolice Lysebotn pod Kjerag (wejście i zejście piesze szlakiem, dla chętnych – alternatywnie odpoczynek w porcie Lysebotn nad Lysefjordem, projekcje filmowe w busie oraz możliwość wędkowania, spaceru, zakupu pamiątek), po południu przejazd do Røldal przy płaskowyżu Hardangervidda – znanego w Norwegii kurortu narciarskiego – do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 21).

Dzień 7

Hardangerfjord – Trolltunga, Eidfjord

Rano (godz. 6) wyjazd, przejazd w okolice Oddy nad Hardangerfjordem, po drodze przejazd wzdłuż lodowca Folgefonna, postój pod niezwykle malowniczym wodospadem Latefossen, przyjazd do Skjeggedal pod Trolltungę (wejście i zejście piesze szlakiem, dla chętnych – alternatywnie – czas wolny w urokliwej miejscowości letniskowej Odda lub odpoczynek na łonie natury w Skjeggedal), wieczorem wyjazd z Skjeggedal/Oddy, przejazd wzdłuż Hardangerfjordu do Eidfjordu do miejsca noclegowego położonego na brzegu fiordu, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 21).

Dzień 8

Hardangerfjord, BERGEN (5-6 h)

Rano (godz. 8) wyjazd, przejazd przez podziemne ronda i najdłuższy most wiszący w Norwegii Hardangerbrua (trzeci co do długości most tego typu w Europie – łączna długość wynosi 1380 m, rozpiętość głównego przęsła podwieszonego 1310 m, pylony mostu mają 200 m wysokości, a droga znajduje się 55 m nad lustrem wody), przejazd wzdłuż Hardangerfjordu drogą turystyczną Hardanger, po drodze przystanek przy Steinsdalsfossen i spacer ścieżką za strumieniem wodospadu, przejazd do Bergen, zwiedzanie (m.in. targ rybny Torget, starówka Bryggen, port) i czas wolny, po południu wyjazd z Bergen i przejazd (po drodze krótki przystanek nad wodospadem Skjervsfossen) powrotny do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 20).

Dzień 9

Kjeåsen, Vøringsfossen, Hardangervidda, Hemsedal, BORGUND stavkirke, Sognefjord

Rano (godz. 6:45) wyjazd, przejazd do farmy Kjeåsen – niczym orle gniazdo zawieszonej 600 m nad Simafjordem, krótki spacer na punkt widokowy, przejazd malowniczą drogą przez dolinę Mabødalen i płaskowyż Hardangervidda, postój pod wodospadem Vøringsfossen (182 m wysokości, dla chętnych przejście szlakiem pod wodospad – alternatywnie czas wolny przy busie), przejazd przez malowniczą wyżynę Hemsedal i postój przy wodospadzie Rjukandefossen, przejazd do Borgund, przystanek pod stavkirke (możliwość zwiedzania), dla chętnych przejście spacerowe zabytkową „Drogą wiatrów” Vindhellavegen (alternatywnie czas wolny w busie), przejazd do Lærdal wzdłuż starej drogi królewskiej, przeprawa przez Sognefjord – najdłuższy i najgłębszy fiord Norwegii, przyjazd do miejsca noclegowego w dolinie lodowcowej, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 20).

Dzień 10

Jostedalen

Pobyt w Jostedal, odpoczynek. Możliwość przejścia pod okoliczne lodowce Nigardsbreen, Bergsetbreen i Tuftebreen, wycieczki z przewodnikiem po lodowcu, raftingu w rzece Jostedalselva, wycieczki kajakiem pod jęzor lodowcowy Austdalsbreen, wędrówek pieszych i wspinaczki na okoliczne góry Haugavarden (1359 m n.p.m.), Hauganosi (1455 m n.p.m.) i Myrhyrna (1492 m n.p.m.), z których roztaczają się znakomite widoki na kotlinę Jostedalen. Czas na odpoczynek, spacery, zbieranie grzybów i plażowanie. Nocleg.

Dzień 11

Jostedalen – Nigardsbreen, Styggevatnet

Pobyt w Jostedal, odpoczynek. W czasie dnia wyjazd i przejazd nad Styggevatnet – jezioro lodowcowe z opadającymi do niego jęzorami lodowców i przepięknym widokiem na Jostedalsbreen – największy lodowiec w Europie kontynentalnej ze szczytem Lodalskåpa (2083 m n. p. m), przejazd pod jęzor lodowcowy Nigardsbreen (wejście i zejście piesze szlakiem, dla chętnych – alternatywnie czas wolny), powrót, czas wolny, nocleg.

Dzień 12

Jostedalen, Sognefjord – Aurlandfjellet, Flåm, Nærøyfjord, Gudvangen, Stalheim, Undredal stavkirke, Lærdalstunnelen

Rano (godz. 6) wyjazd, przeprawa promowa przez Sognefjord, przejazd malowniczą drogą Aurlandsvegen (Snøvegen – „Śnieżna Droga”) szczytami fieldów, pokrytych nawet w lecie licznymi płatami śniegu, z zapierającym dech w piersiach zjazdem do Aurland (po drodze podziwianie Aurlandsfjordu z platformy widokowej Stegastein), dla chętnych przejazd najbardziej stromą koleją na świecie Flåmsbana (alternatywnie czas wolny we Flåm), przejazd do Stalheim i zjazd starą drogą Stalheimskleiva (na długości 1,3 km nachylenie sięga 20%, to najbardziej stromy podjazd w całej północnej części Europy) do Gudvangen nad wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Nærøyfjord (tu w lipcu zwykle jest zrekonstruowana wioska Wikingów), przejazd do Undredal, postój pod najmniejszym w Norwegii kościółkiem stavkirke, przejazd przez Lærdalstunellen (24,5 km) i ponowna przeprawa promowa przez Sognefjord, powrót do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (powrót o 20).

Dzień 13

Jostedalen, Sognefjellet, Hurrungane i Jotunheimen – Galdhøpiggen

Rano (godz. 5) wyjazd, przejazd w góry Jotunheimen („Dom Olbrzymów”, „Kraina Gigantów”). Przejazd trasą widokową Sognefjell do schroniska górskiego Spiterstulen pod Galdhøpiggen – najwyższy szczyt Skandynawii, skąd przy dobrej pogodzie roztacza się widok na 35 tys. km² (2469 m n.p.m. – wejście i zejście piesze szlakiem, dla chętnych – alternatywnie odpoczynek w schronisku, na łonie natury lub spacery innymi okolicznymi szlakami), wieczorem powrót do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 21).

Dzień 14

Jostedalen, Tindevegen, Utladalen, Vettisfossen, URNES stavkirke

Rano (godz. 8) wyjazd, przejazd malowniczą drogą Tindevegen do Øvre Årdal i Hjelle, przejście kotliną górską Utladalen nad jeden z najwyższych wodospadów Norwegii Vettisfossen (275 m wysokości – wejście i zejście piesze szlakiem, dla chętnych – alternatywnie czas wolny na łonie natury), w drodze powrotnej objazd Lusterfjordu i wizyta w Ornes, gdzie znajduje się najstarszy zachowany stavkirke Urnes (1130 r.) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (możliwość zwiedzania), wieczorem powrót do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 21).

Dzień 15

Jostedalen, Skåla, Briksdalsbreen

Rano (godz. 5:00) wyjazd na do Loen i – dla chętnych – wyjście na Skålę, w drodze powrotnej przejazd przez Olden i Briksdalsbreen – coraz bardziej topniejący jęzor lodowcowy, będący jedną z wizytówek Norwegii, powrót do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg.

Dzień 16

Fjærlandfjord, Nordfjord, Kannenstein, Kråkenes Fyr

Rano (godz. 5) wyjazd, przejazd wzdłuż Sognefjordu i przez malowniczy Fjaerlandfjord, postój nad jęzorem lodowca Bøyabreen, przejazd nad Nordfjord na wyspię Maløy, przejazd i postój nad Kannenstein (formacja skalna w kształcie grzyba) i latarnią morską w Kråkenes, przejazd przez Stryn, zapierający dech w piersiach zjazd z gór serpentynami Dalsnibba do Geiranger do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 18).

Dzień 17

Geiranger – Geirangerfjord (rejs + farmy), Strynefjell, Grotli

Pobyt w Geiranger – możliwość korzystania z okolicznych atrakcji, odpoczynek, czas wolny. Rejs po Geirangerfjordzie, dla chętnych wyjście na zawieszoną nad fiordem starą farmę, następnie przejazd przez Strynefjellet – starą górską drogę, gdzie często bywają renifery, wizyta w zabytkowym hotelu Grotli, w pobliżu którego kręcono film „Śniegi wojny”, wyjazd na punkty widokowe Dalsnibba i Flydalsjuvet, powrót do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg.

Dzień 18

Droga Orłów, Droga Trolli, Langfjord, Droga Atlantycka, Trollkyrkja

Rano (godz. 6) wyjazd, przejazd „Drogą Orłów” Ørnevegen i „Drogą Trolli” Trollstigen, przejazd na „Drogę Atlantycką” (wszędzie postoje na punktach widokowych) – a dla chętnych przejście szlakiem do Trollkyrkja – „Kościoła Trolli” (jaskinie z podziemnymi pasażami i wodospadami) do miejsca noclegowego, przejazd do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 20).

Dzień 19

Romsdalseggen

Rano (godz. 6) dla chętnych wyjazd, przejazd na początek szlaku na grań Romsdalseggen i przejście szlakiem, reszta – odpoczynek, czas wolny, nocleg (zejście ze szlaku w godzinach popołudniowych prosto do miejsca noclegowego).

Dzień 20

Ściana Trolli, Fokstumyra, Tverrfjellhytta, Kongsvold, Røros

Rano (godz. 6) dla chętnych wyjazd, przejazd na początek szlaku na grań Romsdalseggen i przejście szlakiem, reszta – wyjazd o godz. 11, spotkanie sie obu grup i przejazd pod „Ścianę Trolli” Trollvegen, wizyta w rezerwacie przyrody Fokstumyra (dla chętnych przejście spacerowe szlakiem po rezerwacie – alternatywnie czas wolny), Hjerkinn (dla chętnych spacer do spektakularnego, wybudowanego w 2011 r. punktu widokowego Tverfjellhytta – alternatywnie czas wolny), w razie możliwości czasowych krótka wizyta w Kongsvold (ogród alpejski), przejazd do Røros – zwiedzanie zabytkowego miasta-skansenu, znanego z wydobycia miedzi, spacer po miasteczku, przejazd do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 18).

Dzień 21

Rondane, Kvitskriup, LOM stavkirke

Rano (godz. 7) wyjazd, przejazd przez malownicze Góry Rondane (postoje, m.in. w Folldal), przejazd do Kvitskriup (dla chętnych spacer do słynnych piramid ziemnych – alternatywnie czas wolny), przejazd do Lom (możliwość zwiedzania kolejnego kościółka słupowego stavkirke), przejazd drogą Valdresflya (gdzie często pasą się renifery!) do znanego ośrodka sportów zimowych Beitostølen do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 18).

Dzień 22

Beitostølen, Valdresflya – Gjendesheim, Memurubu, Besseggen

Rano (godz. 5:45) wyjazd, przejazd do Gjendesheim, dla chętnych rejs po jeziorze Gjende do Memurubu i przejście szlakiem górskim przez Besseggen (do wyboru – łatwy brzegiem jeziora i trudniejszy, szczytami fieldów, wśród płatów śniegu i chmur, z pięknym widokiem na góry Jotunheimen i lodowce, wśród licznych wodospadów i jezior lodowcowych), popołudniu powrót do Beitostølen do miejsca noclegowego, czas wolny, nocleg (przyjazd ok. 17).

Dzień 23

przejazd przez Norwegię i Szwecję (Ales Stenar), prom Ystad-Świnoujście

Rano wyjazd (godz. 6) z Beitostølen, przejazd przez Norwegię i Szwecję do Ystad, spacer i zwiedzanie „szwedzkiego Stonehenge” (Ales Stenar – ten punkt programu może zostać odwołany w przypadku opóźnień na trasie), wejście na prom morski (godz. 22:30) do Świnoujścia, nocleg na promie (kabiny).

Dzień 24

Przejazd przez Polskę

Rano (godz. 6:45) przybicie do Świnoujścia. Przejazd dzienny przez Polskę. W godzinach wieczornych przyjazd do Czechowic-Dziedzic, po drodze postoje w ustalonych punktach wysiadkowych.

W pigułce

Wyprawa Norgetrip trwa 24 dni, podczas których przebywamy prawie 8700 kilometrów. Wyjazd – w piątek wieczorem (dzień 1. wyprawy), a przyjazd w niedzielę wieczorem (dzień 24.) – czyli 3 tygodnie plus weekend. Dla pracujących w systemie poniedziałek-piątek wystarczy 15 dni urlopu.

W czasie wyprawy czeka nas kilka forsownych dni dojazdowych. Tylko niektóre części trasy są obowiązkowe dla każdego, a zatem ilość odpoczynku dla siebie będzie można dostosować indywidualnie. Oprócz bowiem głównej trasy, będą tzw. wycieczki fakultatywne, na które nie trzeba jechać – w tym czasie można wypoczywać.

Oprócz tego, w ciągu 24 dni są 1-2 dni wypoczynkowe (bez jazdy busem), a w kilku innych przewidziano nieco czasu wolnego. Program skonstruowany jest tak, aby zawsze po kilku dniach wyczerpujących następował luźniejszy dzień tak, aby można było zregenerować siły.

Szlaki górskie są nieobowiązkowe, w tym czasie można również w inny sposób delektować się urokami krainy fiordów. Każdy wybiera i dopasowuje sobie punkty programu na miarę swoich chęci, sił i możliwości. Szczegółowe dane każdego dnia można zobaczyć w programie obok, rozwijając poszczególne dni.

Do przejechania jest minimum prawie 8700 km, co daje – nie licząc dojazdu z południa Polski do Norwegii – średnio nieco ponad 4 godz. jazdy busem dziennie.

Program jest dość intensywny i skierowany głównie do ludzi aktywnych – zwolennikom li tylko wypoczynku na plaży i w hotelowych basenach z opcją all-inclusive zdecydowanie wyjazd taki jak ten należy kategorycznie i do skutku odradzać. My nie zwiedzamy Norwegii tylko z okien autokaru i z perspektywy głównych dróg czy hotelowych okien – my chcemy dotknąć natury, łapczywie i pełnymi rękami kosztować norweskiej dziewiczej przyrody i prowincji, a także dotrzeć też nieraz w te miejsca, których próżno szukać w przewodnikach i ofertach biur podróży…